Устав
НА СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНОПОЛЕЗНА ДЕЙНОСТ
„СПОРТЕН КЛУБ ШУ ХА РИ“
ЕИК: 176055210
I. БЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1.(1) Юридическото лице, наричано по-долу Сдружение е е независима, неполитическа и самоуправляваща се организация, учредено съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
(2). Сдружението се ръководи от Закона за физическото възпитание и спорта, Устава и Решенията на своите ръководни органи.
Чл.2. Сдружението отговаря за задълженията си със своето имущество.
Чл.З. Членовете на Сдружението не отговарят за задълженията му.
Чл.4.(1) Сдружението е юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, изразяваща се в подпомагане, развитие, утвърждаване и администриране на физическата култура и спорт на аматьорско и професионално ниво.
(2) Сдружението има печат, емблемен знак и може да разкрива собствени банкови сметки.
II. НАИМЕНОВАНИЕ, СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл.5. Наименованието е: СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ „Спортен клуб Шу Ха Ри“, което ще се транслитерира като “ SC Shu Нa Ri”.
Чл.6. Седалището и адреса на управление на Сдружението са: гр.София 1330, район „Красна поляна“, ж.к.„Красна поляна III част“, ул.„Златна Добруджа“ №7, ап.7.
Чл.7. Всяко писмено изявление oт името на Сдружението трябва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес, данни за неговата съдебна регистрация и БУЛСТАТ номер.
III. СРОК
Чл.8. Съществуването на Сдружението не се ограничава със срок или друго прекратително условие.
IV. ДЕЙНОСТ, ЦЕЛИ ИСРЕДСТВА ЗА ТЯХНОТО ПОСТИГАНЕ
Чл.9. Основна цел на Сдружението е осъществяване на дейност в обществена полза, изразяваща се в администриране, подпомагане, развитие и утвърждаване на физическата култура на деца, младежи и възрастни, чрез развиване и осъществяване на тренировъчна и спортно-състезателна дейност, по източни бойни изкуства на аматьорско и професионално ниво и по-специално – карате.
Чл.10. Средства за постигане на целите:
- Координиране развитието, практикуването и администрирането на спортовете идващи и занимаващи се с източна философия и етика, развиващи духа и физическата култура на занимаващите се с източни бойни изкуства и спортове.
- Приобщаване на деца, младежи и възрастни към източните бойни изкуства и спорт с цел подобряване физическата им култура, здраве и психологическа устойчивост;
- Сформиране на профилирани групи и развитие на спортни школи за обучение, тренировъчна и спортно-състезателна дейност по източни бойни изкуства на аматьорско и професионално ниво, и по-специално – карате;
- Организиране и администриране на спортни състезания, демонстрации и други спортни прояви, провеждане на семинари и тренировъчно-практически лагери.
- Изграждане, наемане и стопанисване на спортни обекти и съоръжения;
- Подготовка, развитие и подпомагане на състезатели;
- Подпомагане повишаването на квалификацията на спортно педагогически кадри по карате;
- Изготвяне, участие и осъществяване на проекти за развитие на детско-юношеския спорт.
- Осъществяване на други дейности, свързани с развитие и насърчаване
практикуването на източните бойни изкуства и в частност – карате в България.
Чл.11.(1) Сдружението може да извършва следната допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната дейност:
1) Създаване, оборудване и експлоатация на спортно-подготвителни центрове и предоставянето им на други юридически лица или граждани срещу заплащане;
2) Рекламна, импресарска, издателска и менажерска дейност в областта на спорта, бойните изкуства и други дейности за които няма законова забрана;
3) Провеждане на медийни и спортни събития и програми.
(2) Сдружението няма да разпределя печалба и получените средства ще се използват само за постигане целите му.
(3) Стопанската дейност, извършвана от Сдружението се подчинява на условията и реда определени от Търговския закон, Закона за счетоводството и данъчните закони в страна, както и специалните закони, уреждащи конкретните дейности.
V. ЧЛЕНСТВО
Чл.12.(1) Член на Сдружението може да бъде всяко пълнолетно и дееспособно физическо лице, което споделя целите и задачите на Сдружението, и активно съдейства за постигането им, изпълнява неговия устав и заплаща редовно членския си внос.
(2) Членството в Сдружението е доброволно.
(3) Членството в Сдружението е редовно и почетно.
(4) Почетен член на Сдружението може да бъде всяко дееспособно физическо лице отговарящо на изискванията, с принос и заслуги в развитието, популяризирането и утвърждаването на „Спортен клуб Шу Ха Ри“, изтъкнати състезатели, треньори, специалисти, спомоществуватели, деятели и др. в Република България.
Чл.13.(1) Всеки член на Сдружението има право:
- Да участва в дейността на Сдружението;
- Да бъде избиран в ръководните органи на Сдружението;
- Да осъществява контрол върху работата на Сдружението и ръководните му органи;
- Да бъде информиран за дейността на Сдружението.
(2) Всеки член на Сдружението е длъжен:
- За спазва устава и вътрешните правила на Сдружението;
- Да изпълнява решенията на ръководните органи на Сдружението;
- Да съдейства активно за постигане целите на сдружението;
- Да внася редовно и в срок членския си внос към Сдружението;
- Да пази престижа на Сдружението и популяризира неговите идеи, дейности и публични послания;
- Да подпомага дейността на ръководните органи на Сдружението.
(2) Почетните членове са освободени от задълженията на редовните членове.
Чл.14. Членските права и задължения са непрехвърлими и не преминават върху други лица в случай на смърт или прекратяване на членството. Упражняването на членските права може да бъде предоставено другиму чрез упълномощаване с изрично и специално за целта пълномощно.
Чл.15.(1) Възникване на членството и ред за приемане на нови членове.
(2) Кандидатите за редовни членове отправят писмена молба до Председателя на Сдружението. Управителният съвет разглежда молбата на първото си заседание след подаването и се произнася с решение. Приемането става с явно гласуване и обикновено мнозинство. Решението се съобщава на кандидата като при одобрение същия внася встъпителна вноска равна на определения за годината членски внос. Решението за отказ или приемане на редовен член, може да се преразгледа от Общото събрание, като с явно гласуване и обикновено мнозинство решението може да бъде променено.
(3) Приемането на почетни членове на Сдружението става с писмено заявление до Управителния съвет или въз основа на мотивирано писмено предложение отправено до Управителния съвет от друг член. Управителният съвет може и служебно да издигне и разгледа кандидатурата за почетен член.
Чл.16.(1) Членството в Сдружението се прекратява при следните обстоятелства:
- Едностранно писмено волеизявление до Сдружението;
- Отпадане.
- При смърт или поставяне под пълно запрещение;
- Изключване;
- Възникване на обстоятелства, които правят членството в Сдружението несъвместимо.
Чл.17.(1) Решението за изключване на член на Сдружението се взема от Управителния съвет с мотивирано решение при наличието на виновно поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо. Член на сдружението може да бъде изключен на основание:
- Системно и умишлено нарушаване на Устава;
- Неизпълнение на решение на управителен орган на Сдружението в рамките на неговите компетенции;
- Уронване авторитета и доброто име на Сдружението или някой от неговите членове;
- Извършване на действия, които увреждат имущество на Сдружението.
(2) Решението може да се обжалва пред Общото събрание. Общото събрание може да отмени решение за изключване на член на Сдружението при наличие ⅔ съгласие при обикновено мнозинство.
Чл.18.(1) Отпадане или преустановяване на членството е налице при следните обстоятелства:
- Невнасяне на членски внос до края на съответната календарна година;
- Неучастие в дейността на Сдружението повече от 6 месеца.
(2) Обстоятелствата по ал.1 се констатират от Управителния съвет като решението за прекратяване може да се обжалва пред Общото събрание.
Чл.19.(1) Възстановяване на членство след прекратяване по реда на чл. 16, ал.1, т.1 и 2, става по реда на чл.15, ал.2.
(2) Възстановяване на членство е невъзможно след изключване.
Чл.20. Размерът и срокът за заплащане на членския внос се определят с мотивирано решение от Управителния съвет и се обявяват на редовното Общо събрание. Общото събрание може да промени размерът и срока за внасяне на членски внос при наличие на положителен финансов резултат от предходната година в размер над 1000лв.
VI. ИМУЩЕСТВО
Чл.21. Имуществото на Сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права върху основни и оборотни средства, вземания и други права, в зависимост от действащите нормативни актове.
Чл.22. Източници на средства на Сдружението са:
- Членски внос;
- Допълнителни вноски от членовете;
- Встъпителни вноски за новите членове;
- Целеви вноски от членовете;
- Дарения и помощи;
- Спонсорство;
- Приходи от извършваната стопанска дейност;
- Субсидии и финансирания от Министерства, Общини или Федерации;
- Издателство и реклама;
- Други постъпления в съответствие с действащото законодателство.
Чл.23. При наличие на загуби според годишния счетоводен баланс или недостатъчно оборотни средства за упражняване на дейността, органите на управление вземат решение за тяхното покриване чрез допълнителни вноски от членовете на Сдружението. При липса на съгласие се свиква извънредно Общо събрание и се взема решение за размера и срока на вноските с обикновено мнозинство.
VII. УПРАВЛЕНИЕ
Чл.24. Органи за управление на Сдружението са Общото събрание и Управителния съвет и Председателя и Зам. председателя на Сдружението.
Общо събрание
Чл.25.(1) В Общото събрание участват всички членове на Сдружението. Участието в Общото събрание е лично или чрез упълномощен представител.
Чл.26.(1) Пълномощник на член на сдружението може да бъде само физическо лице.
(2) Пълномощните трябва да са издадени изрично за участие в Общите събрание на Сдружението, като могат да бъдат издадени само за определено заседание.
(3) Пълномощниците нямат право да преупълномощават с правата си трети лица.
(4) Пълномощник може да представлява максимум трима членове на Общото
събрание, ако представи съответните пълномощни за това.
Чл.27.(1) Правомощия на Общото събрание:
- Изменя и допълва Устава на Сдружението;
- Приема други вътрешни актове;
- Преобразува и прекратява Сдружението;
- Определя броя, избира и освобождава членовете на Управителния Съвет. и определя възнагражденията им:
- Назначава ликвидаторите при прекратяване на Сдружението, освен в случай на несъстоятелност;
- Разглежда жалби срещу решения на Управителния орган за прекратяване на членство;
- Взема решение за откриване и закриване на клонове;
- Взема решение за сътрудничество и участие в други организации;
- Приема основните насоки и програми за дейността на Сдружението;
- Приема бюджета на Сдружението;
- Приема отчета за дейността на Сдружението;
- Отменя решения на Управителния съвет, когато противоречат на закона и Устава на Сдружението;
- Взема решения за придобиване, отчуждаване и обременяване на недвижими имоти и учредяване на вещни права върху тях, както и отдаването им под наем за срок по – дълъг от 2 години;
- Освобождава от отговорност членовете на Управителния съвет.
(2) Решенията на Общото събрание са задължителни за другите органи на Сдружението, когато не противоречат на закона и Устава на Сдружението.
(3) Предходни решения на Общото събрание, могат да бъдат оспорвани пред общото събрание по искане на заинтересуваните членове на Сдружението или на негов орган, отправено в писмена форма до Председателя на Сдружението, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението – провеждане на събранието.
Чл.28. Общото събрание се провежда най-малко веднъж годишно – редовно Общо събрание. При необходимост могат да бъдат провеждани и извънредни общи събрания.
Чл.29.(1) Общото събрание се свиква от Управителния съвет или отделен негов член. То може да се свиква и по искане на една трета от членовете на Сдружението.
- Ако в срок до един месец от искането за свикване на Общо събрание Управителния съвет или отделен негов член не отправи писмена покана за свикването му, то може да бъде свикано по реда определен в ЗЮЛНЦ.
- Свикването се извършва чрез писмена покана, изпратена на електронните пощи предоставени от членовете на Сдружението, обявена на интернет страницата на „Спортен клуб Шу Ха Ри“: shuhari–bg.com. Свикването може да се извърши и чрез лично връчване на поканата на всеки един от членовете на Сдружението. За редовни Общи събрания срока за за свикване е най-малко един месец преди насрочения ден. За извънредни Общи събрания срока за свикване може да е съкратен, но не по-малко от 15 дни преди насрочения ден.
- Поканата съдържа датата, часа и мястото за провеждане на Общото събрание и по чия инициатива то се свиква и дневен ред. Към поканата могат да бъдат приложени предложения за обсъждане свързани с дневния ред.
Чл.30.(1) Писмените материали, свързани с дневния ред на Общото събрание, трябва да бъдат предоставени на разположение на членовете в седалището на сдружението или по друг обичаен начин. При поискване те се представят на всеки член на Сдружението безплатно.
- Времето за внасяне и представяне на допълнителни материали касаещи дневния ред не може да бъде по-малко от 15 дни до откриването на Общото събрание.
Чл.31.(1) На заседанието на Общото събрание се предоставя списък на актуалните към датата на провеждане членове. Присъстващите членове или техните представители се легитимират и удостоверяват присъствието си с подпис.
(2) В списъка по предходната алинея могат да се включват и членове, които не са присъствали на заседанието но са съгласни с взетите решения.
Чл.32. Общото събрание може да заседава на определения в поканата час, ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе независимо от броя на членовете.
Чл.33. Всеки редовен член на Сдружението има право на един глас при провеждане на гласуване.
Чл.34. Член на Сдружението или негов представител не може да участва в гласуване за:
- Предявяване на искове срещу него;
- Предприемане на действия или отказ от действия за осъществяване на отговорността му към сдружението;
- При решаване на въпроси, отнасящи се до него, неговата съпруга или роднини по права линия – без ограничения, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително.
Чл.35.(1)Решенията на Общото събрание се приемат с обикновено мнозинство от присъстващите.
(2) За решенията по чл. 27, ал.1, т.1 и т. 3 се изисква мнозинство 2/3 от присъстващите.
Чл.36.(1) Общото събрание не може да приема решения, засягащи въпроси, които не са били публикувани в поканата, освен когато всички членове присъстват или са представени на събранието и никой не възразява повдигнатите въпроси да бъдат обсъждани.
(2) Решенията на Общото събрание влизат в сила незабавно, освен ако действието им не бъде отложено или ако според закона те влизат в сила след обнародване.
Чл.37.(1) За заседанието на Общото събрание се води протокол в специална книга. Протоколът се води според изискванията на закона.
- Протоколът на Общото събрание се подписва от Председателя или Зам. председателя на Сдружението и водещият протокола. Към протоколите се прилага списък на присъстващите, а при необходимост и документите, свързани със свикването и провеждането на Общото събрание.
- Всеки член, присъствал на Общото събрание, има право да изисква и да следи за точното записване на решенията в протокола.
Управителен съвет
Чл.38.(1) Сдружението се управлява и представлява от Управителен съвет
- Членовете на Управителния съвет се избират от Общото събрание за срок от 5 (пет) години.
- Управителният съвет е в състав до трима членове, които може и да не са членове на сдружението.
- Членовете на Управителния съвет могат да бъдат преизбирани без ограничение.
- До избиране на нов Управителен съвет, стария продължава да изпълнява функциите си независимо от изтичането на неговия мандат.
Чл.39.(1) Членовете на Управителния съвет трябва да:
- Бъдат физически дееспособни лица, които споделят целите на Сдружението и средствата за постигането им, и изпълняват неговия Устав;
- Имат постоянно местоживеене в страната;
- Притежават подходяща професионална квалификация и опит;
- Не са осъждани на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер.
Чл.40.(1) Членовете на Управителния съвет имат еднакви права и задължения независимо от вътрешното разпределение на функциите между членовете и решенията, с които се предоставя право на управление на изпълнителните членове.
(2) Членовете на Управителния съвет са длъжни да изпълняват задълженията си в интерес на Сдружението, да работят за просперитета му и да пазят авторитета на Сдружението и след като престанат да бъдат членове на съвета.
(3) Управителният съвет приема правила за работата си, избира Председател, и Заместник-председател и организационен секретар от членовете си.
(4) Управителният съвет се събира на редовни заседания най-малко веднъж годишно, за да обсъди състоянието и развитието на Сдружението.
(5) Всеки член на Съвета може да поиска свикване на извънреден Управителен съвет за обсъждане на отделни въпроси.
Чл.41.(1) Правомощия на Управителният съвет:
- Осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
- Разпорежда стопанисването и опазването на имуществото на Сдружението, при спазване изискванията на устава;
- Приема организационно-управленската структура и други вътрешни правила на Сдружението, касаещи пряко дейността му;
- Определя реда и организира извършването на дейността на Сдружението;
- Подготвя и внася в общото събрание отчет за дейността на Сдружението;
- Подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет;
- Обсъжда и решава всички други въпроси, освен тези, които са от компетентността на Общото събрание;
- Взема решения относно размера и сроковете за внасянето на членския внос;
- Взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно устава не спадат в правата на друг орган на Сдружението;
- Създава временни и постоянни помощни органи на Сдружението.
Чл.42.(1) Решения могат да се вземат, ако присъстват повече от половината от членовете на Управителния съвет, лично или представлявани от друг член на съвета. Никой присъстващ член не може да представлява повече от един отсъстващ.
(2) Решенията на Управителният съвет се вземат с мнозинство.
- Управителният съвет може да взема решения и неприсъствено, ако всички членове са уведомени надлежно за този начин на гласуване и никой не се е противопоставил. Присъствуващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се отразява надлежно в протокола от заседанието.
Чл.43. Управителният съвет е длъжен периодично да изготвя предвидената в Закона за счетоводството отчетна информация за дейността на Сдружението при спазване на принципите за откритост, достоверност и своевременност.
Чл.44.(1) Членовете на Управителния съвет носят солидарна отговорност за свои действия или бездействия, с които увреждат интересите на Сдружението.
(2) Всеки от членовете на Съвета може да бъде освободен от отговорност, ако се установи, че няма вина за настъпилите вреди.
Чл.45.(1) Председателят и Заместник – председателят на Управителния съвет представляват Сдружението заедно и по отделно.
(2) Председателят и Заместник – председателят на Управителния съвет заедно и поотделно имат право да извършват всички действия и сделки, които са свързани с дейността на Сдружението. Да го представляват заедно и поотделно и да упълномощават други лица за извършване на определени действия. Председателят и заместник – председателят на Управителния съвет нямат право да отчуждават и да обременяват с тежести недвижими имоти на сдружението, освен ако са упълномощени изрично за това от Общото събрание.
(3) Председателят и заместник – председателят на Управителния съвет на Сдружението:
- Организират изпълнението на решенията възложени им от Управителния съвет и Общото събрание;
- Организират дейността на сдружението, осъществяват оперативното му ръководство, осигуряват стопанисването и опазването на неговото имущество и документация;
- Сключват трудовите договори със служителите на сдружението след решение на Управителния съвет. Когато трудовите договори касаят Председателя или зам. председателя същите се сключват от незасегнатите представители на управителния съвет.
- Утвърждават направените разходи.
- Докладват незабавно на Управителния съвет за съществени обстоятелства касаещи дейността на сдружението.
Чл.46. Организационния секретар подпомага дейността на Председателят и Заместник – председателят в изпълнение на текущата дейност на Сдружението, както и извършва действия, възложени му от Управителния съвет и Общото събрание.
VIII. ГОДИШНО СЧЕТОВОДНО ПРИКЛЮЧВАНЕ
Чл.47. Ежегодно до края на месец февруари, счетоводителя съставя за изтеклата календарна година, годишен счетоводен отчет и доклад за дейността на Сдружението, и ги представя на Управителния съвет.
Чл.48. В отчета за дейността се описва протичането на дейността и състоянието на Сдружението и се разяснява годишният счетоводен отчет.
Чл.49.(1) При годишното приключване се проверява годишният счетоводен отчет от един или няколко правоспособни-счетоводители – правоспособно лице по смисъла на чл.35 от Закона за счетоводството – въз основа на счетоводството и отчета за дейността. Без проверката годишният счетоводен отчет не може да се приеме.
(2) Проверката има за цел да установи дали са спазени изискванията на Закона за счетоводството и устава за годишното приключване.
Чл.50. Правоспособен счетоводител изготвящ годишните отчети се назначава от Управителния съвет.
Чл.51. Когато Управителния съвет не е избрал правоспособен счетоводител до изтичане на календарната година, той се назначава от Председателя на Управителния съвет.
Чл.52. След постъпване на доклада на счетоводителя, Управителният съвет приема годишния счетоводен отчет, отчета за дейността и доклада на счетоводителя и приема решение за свикване на редовно Общо събрание.
Чл.53. Съгласно разпоредбите Закона за счетоводството, Сдружението ще изготвя отчетна информация при спазване на принципите за откритост, достоверност и своевременност.
IX. КНИГИ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 54.(1) На заседанията на Общото събрание и на Управителния съвет се води протокол, в който се отразяват станалите разисквания, направените предложения и заявления и взетите решения. Протоколите се удостоверяват с подписите на водещия съответното събрание и водещият протокола и се подвързват в специални книги. Членовете на Сдружението и членовете на Управителния съвет могат да се запознават със съдържанието на протоколните книги и да получават преписи или извлечения от протоколите. Протоколните книги може да се поддържат в електронен формат.
(2) Сдружението води книга на членовете си, в която се записват имената и данни за комуникация – телефон, електронна поща или друг обичаен начин за връзка предоставена от членовете. При промяна на предоставените данни за комуникация, членовете са длъжни да уведомят писмено Управителния съвет на Сдружението в седемдневен срок от датата на промяната. В противен случай документи изпратени на последно обявения адрес ще се считат за редовно връчени.
(3) Сдружението изготвя веднъж годишно доклад за дейността си, който съдържа данни относно съществените дейности, разходваните за тях средства, връзката им с целите и програмите на Сдружението и постигнатите резултати, размера на безвъзмездно полученото имущество и приходите от другите дейности за набиране на средства, финансовия резултат.
(4) Докладът по предходната алинея е публичен и съобщението за неговото изготвяне, както и мястото, времето и начинът за запознаване с него се публикува в бюлетина на Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност при Министерството на правосъдието.
X. ПРЕКРАТЯВАНЕ
Чл.55. Сдружението се прекратява:
- По решение на Общото събрание;
- При обявяването му в несъстоятелност;
- С решение на окръжния съд по седалището на сдружението в определените от ЗЮЛНЦ случаи
X. ЛИКВИДАЦИЯ
Чл.56.(1) При прекратяване на Сдружението се извършва ликвидация, освен в случаите на преобразуване на сдружението.
- Ликвидацията се извършва от Управителния съвет на Сдружението. Той извършва предвидените от Търговския закон действия по ликвидация на Сдружението, осребряване на неговото имущество и удовлетворяване на кредиторите на сдружението.
- Останалото след удовлетворяване на кредиторите имущество се предоставя на юридическо лице с нестопанска цел, определено за извършване на същата или близка до дейността, извършвана от Сдружението.
- Ако имуществото не бъде предоставено по реда на ал.З. то се предава на общината по седалището на Сдружението. Общината е длъжна да предоставя имуществото за извършване на възможно най-близка до целите на Сдружението дейност.
- Имуществото не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на:
- Учредителите и настоящите и бившите членове;
- Лицата, били в състава на органите му и служителите му;
- Ликвидаторите освен дължимото възнаграждение;
- Съпрузите на лицата по т. 1 – 3;
- Роднините на лицата по т. 1 – 3 по права линия – без ограничение, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително;
- Юридическите лица, в които лицата по т. 1 – 5 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения.XII. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.57. Промени в настоящия Устав могат да бъдат извършвани по реда предвиден в него и в Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Чл.58. За неуредени в настоящия устав въпроси, както и въпроси относно тълкуването или прилагането на разпоредбите на настоящия устав се прилагат разпоредбите на общото българско гражданско законодателство и разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Промените в настоящият устав са приети единодушно от всички присъствали на извънредно проведено на 04.09.2019г. Общо събрание на Сдружение с нестопанска цел „Спортен клуб Шу Ха Ри“.
„Ако не си съгласен със нещо – критикувай, но когато критикуваш – трябва да предложиш алтернатива, след като предлагаш алтернатива – трябва да се заемеш със работата по изпълнението на предложението , и след като си се заел с тази работа – трябва да носиш отговорност“