ОС, ОСУ
Използването на думата „ОСУ!“ за пръв път се появява в академията за офицери на Японската имперска флота, в началото на 20 век, а по-късно става характерна за всички трениращи карате. ОСУ допринася за развиване на устойчив мъжки характер в бойните изкуства.
Ще чуете това по време на почти всяка тренировка по карате, дори и извън доджо, когато се говори с друг каратека. Може също така сами да го казвате, но какво всъщност означава?
Духът на ОСУ! (Оsu no seishin)
Когато влизаш в дожото или излизаш от него – поклоняш се и казваш „ОСУ“. Когато поздравяваш приятел или колега каратека, казваш „ОСУ“ вместо “Здравей”. Когато отговаряш на указания или на въпроси по време на тренировка казваш „ОСУ“ вместо “да” или “ разбрах”, също „да ще го направя“, „ще изтърпя“. В знак на уважение, бойците по време на състезания се покланят и казват „ОСУ“ към шомена, към съдиите и един към друг, преди и след схватката.
„ОСУ“ се използва в много ситуации и изглежда има много значения.
Но всъщност какво наистина означава? Има много и различни теории за това от къде ива „ОСУ“, но ще ви запозная с тази която е най-общо приета в карате средите:
Сенсей Хироказу Каназава обяснява „ОСУ“ като фонетичната транскрипция на два китайски йероглифа: „бутане“, което означава, борбен дух и полагане на усилия в справянето с препятствия с положителна, непроменлива нагласа, и „страдание“, което означава смелост, решителен дух и постоянство. Или казано общо напредване чрез страдание и болка, упоритост и борбеност без да се отказваш, имайки търпение да дочакаш резултата. Така че всеки път, когато трябва да изпълнищ нещо, особено ако трябва да положиш големи усилия се насилваш и крещиш „Осу“…
(Oshi Shinobu)
„Осу“ се получава от сливането на две думи: Oshi означаващо “ напредвам“, и Shinobu означаващо „понасям с твърдост“.
Това означава търпение, твърдост, непоколебимост, постоянство и упоритост.
Всеки път когато казваме “ ОСУ „, напомняме на себе си за това. Тренировките по карате са тежки и взискателни. Ти изискваш от себе си да вървиш напред и идва момента в който решаваш, че си достигнал границите на възможностите си. Тогава тялото ти иска да спреш, но разумът продължава да те тласка. След това разумът иска да спреш, но духът ти те кара да продължиш. Ти устояваш на болката и упорито вървиш напред. Накрая постигаш съвършенство на техниките и ката, изграждаш специален дух в сърцето си. Този дух те учи да се изправяш пред изискванията на ежедневието със зрелост и търпеливо отношение. Каратека не се става за една нощ. Нужни са години за правилно научаване на основите. Основните техники се изпълняват хиляди пъти (ren ma – „винаги шлифовай“) докато започнат да се изпълняват рефлективно или интуитивно, без съзнателно мислене (mushin – „без мисъл“). Лесно е да се обезсърчиш от правенето на едно и също нещо, отново и отново, особено когато напредъка изглежда толкова бавен. Да преодолееш това обезсърчение и да продължиш тренировките изисква упоритост, твърдост и постоянство. Тази упоритост, твърдост и постоянство на характера е позната като osu no seishin – Духът на ОСУ. То съдържа желанието да се хвърлиш към границите на издържливостта, да упорстваш под всякакъв вид натоварване.
Онзи, който наистина е способен да проявява духът на Осу във всяка дума, мисъл и действие може да бъде наречен мъдър и смел.
Всяка тренировка трябва да носи духът на ОСУ.
Всеки ден от живота ни може да бъде изживян по-пълноценно ако носим в себе си този дух.
ОСУ!
Редакция: Румен Полимеров